ME Kadetów w Warszawie: Katarzyna Sobierajska - nie czuję się faworytką

Pochodząca z Przemętu w Wielkopolsce Katarzyna Sobierajska (-70kg, AZS Uniwersytet Warszawski) najlepiej spisywała się w tegorocznych Otwartych Pucharach Europy kadetek i jest jedną z głównych kandydatek naszej reprezentacji do zdobycia medalu podczas Mistrzostw Europy w Warszawie.

- Nie spodziewałam się tych wszystkich sukcesów, ale nie czuje się faworytką Mistrzostw Europy, nawet jeśli wiele osób tak twierdzi. Postaram się po prostu wystartować jak najlepiej na warszawskim Torwarze - mówi Katarzyna Sobierajska, która zajmuje wysokie 4 miejsce w rankingu światowym w wadze -70kg. To efekt bardzo dobrych występów ostatnich tygodniach i miesiącach, wygrywała w PE we włoskiej Follonicy i Zagrzebiu oraz wywalczyła srebro w Bielsku-Białej.

Na liście Międzynarodowej Federacji Judo polska zawodniczka plasuje się za Wenezuelką Elianą Aguiar 300 pkt, Holenderką Yael Van Heemst 285 pkt, Niemką Anną Montą Olek 276 pkt. Katarzyna Sobierajska zdobyła dotychczas 260 pkt. Z Van Heemst Polka wygrała w ćwierćfinale we Włoszech.

- Jeśli chodzi o rywali i zagraniczne i krajowe, to złożona sprawa, wszystko to zależy od wielu czynników. Najważniejsze są bardzo dobre przygotowania i zdrowia, a efektem końcowym zwycięstwa na macie. Swoją przyszłość sportową wiążę z judo i mam nadzieję, że po drodze nic mi nie przeszkodzi. Na początku treningi traktowałam jak zabawę, tak je zapamiętałam, a dziś to ciężka codzienna praca - przyznała reprezentantka Biało-Czerwonych.

Katarzyna Sobierajska urodziła się 4 stycznia 2002 roku, mierzy 177 cm i jest wychowanką UKS Pohl Judo Przemęt w powiecie wolsztyńskim. - Moim pierwszym trenerem był Damian Lisiewicz, a w AZS Uniwersytet Warszawski trenuję pod okiem Zdzisława Grochowskiego. W Przemęcie trenował także Maciej Kostrzewa, były Mistrz Polski Seniorów, Młodzieżowców i Juniorów - dodała.

Utalentowana judoczka rozpoczęła rok wcześniej edukację, dlatego jest już w drugiej klasie LXII Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego, klasa z rozszerzoną matematyką i geografią.

- W judo moim pierwszym sukcesem było zajęcie 5 miejsca na Mistrzostwach Polski Młodzików, potem zdobyłam 2 srebra MP oraz 2 złote i 1 srebrny krążek Pucharów Europy. Jeśli chodzi o wykonywane techniki ulubionymi są uchi mata, obi tori gaeshi, kouchi makikomi. Najbliższym celem medal na Mistrzostwach Europy w Warszawie, a w przyszłości oczywiście medal Igrzysk Olimpijskich. Zawodniczka, na której się wzoruję to utytułowana Francuzka Clarisse Agbegnenou - przyznała Katarzyna Sobierajska.